Gazze’de son durum: ABD ve İsrail, ‘Refah’ konusunda anlaştı mı?

ABD’nin, İran’a kapsamlı bir saldırıya girişmemesi karşılığında İsrail’in, yaklaşık 1,5 milyon yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı “Refah’a saldırı planını kabul ettiği” öne sürüldü. Katar merkezli Al-Araby Al-Jadeed, Mısırlı yetkililere dayandırdığı haberinde ABD ile İsrail’in Refah’a saldırı konusunda anlaştığını yazdı.

ABD yönetimi ise, İran’a kapsamlı bir saldırıya girişmemesi karşılığında İsrail’in yerinden edilmiş yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı “Refah’a saldırı planını kabul ettiği” iddiasını reddetti. AA muhabirine açıklama yapan bir Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi, Katar merkezli Al-Araby Al-Jadeed’in Mısırlı yetkililere dayandırdığı haberini yalanladı. Yetkili, “Bu haber doğru değil ve tartışılmış olan bir konu da değil” ifadesini kullandı.

PENTAGON: GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Söz konusu haberlerin kamuoyuna yansımasının ardından, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Beyaz Saray’dan da açıklamalar geldi. İsrail’in Refah’a operasyon için tahliye planları konusunda önemli aşama kaydettiği açıklamaları ve bu konuda ABD’nin pozisyonu sorusuna Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, “Muhtemelen biliyorsunuz ki Beyaz Saray, bugün üst düzey İsrailli temsilcilerle Refah’ın durumunu tartışmak üzere bir oturuma ev sahipliği yapıyor” yanıtını verdi.

Devam eden görüşmeleri “teknik tartışma” şeklinde niteleyen Ryder, bu tartışmaların İsraillilerin, ABD’nin gündeme getirdiği ana noktaları, planları içine almasına yardımcı olduğunu söyledi. Ryder, gazetecileri, söz konusu toplantı sonrası yapılacak açıklamalara yönlendirerek, Pentagon’un, İsrail’in Hamas’a ilişkin operasyonlarında insani yardım ve sivil güvenliğin dikkate alınmasının önemi konusunda pozisyonunun değişmediğini kaydetti.

‘ABD VE İSRAİL, HAMAS’IN REFAH’TA YENİLMESİNİ İSTİYOR’

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre ise, ABD’nin ve İsrail’in ulusal güvenlik yetkilileri, çevrim içi toplantıda hem İran’ın İsrail’e son saldırılarını hem de İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırı planlarını ele aldı. Açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın Amerika tarafına, İsrail tarafına ise Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi’nin başkanlık ettiği kaydedildi.

İran’ın İsrail’e yönelik son saldırılarının geniş şekilde ele alındığı belirtilen açıklamada ABD’nin bu konuda İsrail’e desteğinin tam olduğu vurgulandı. Açıklamada, Refah’la ilgili tarafların karşılıklı olarak görüşlerini ortaya koyduğu aktarılarak “İki taraf, Hamas’ın Refah’ta yenildiğini görme amacı konusunda uzlaştı” ifadesine yer verildi.

Öte yandan ABD tarafının, İsrail’in Refah’a yönelik olası saldırı planlarıyla ilgili endişelerini gündeme getirdiği ve İsrail tarafının da söz konusu endişeleri göz önünde bulunduracağı belirtildi. Tarafların daha kapsamlı görüşmeler için yakın zamanda yeniden toplantı yapacağı kaydedildi.

‘TARİH BELİRLENDİ’ İDDİASI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ise Gazze’nin güneyindeki Refah kentine girmek için tarih belirlediği belirtilmişti. Başbakanlığa bağlı Ulusal Kamu Diplomasisi Direktörlüğü Sözcüsü Raquela Karamson, “Refah konusunda Netanyahu bir tarih belirledi ve Refah’a gireceğiz” demiş ancak söz konusu tarihle ilgili bilgi paylaşmamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir